Sched.com Conference Mobile Apps
Comic-Con International
has ended
Create Your Own Event
Comic-Con International
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Search
or browse by date + venue
1: Programs
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Anniversaries
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
CCI-IFF and Film School
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Comics Arts Conference
Comics Law School
Costuming
Fandom
Games
Horror and Suspense
Humor & Satire
Kids
Movies
Retailer Programming
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Talkback
Television
Tributes
Web
Writers & Writing
2: Anime
All
Late Night
3: Autographs
All
Group Signing
Individual Signing
Limited Signing
Ticket Drawing
4: CCI-IFF
All
Action-Adventure
Animation
Awards
CCI-IFF and Film School
Comic-Con Film School
Comics-Oriented
Documentary
Horror-Suspense
Humor
Movies
Panel Discussions
Science Fiction & Fantasy
5: Children's Films
6: Games
All
Bandai
D&D
Konami
Magic
Pokemon
SJG
7: Portfolio Review
N: New
All
Animation
Awards Ceremonies
CCI-IFF and Film School
Comic-Con How To
Comics
Group Signing
Humor & Satire
Individual Signing
Limited Signing
Movies
Retailer Programming
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Ticket Drawing
Tributes
U: Updated
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Costuming
Fandom
Games
Group Signing
Horror and Suspense
Humor & Satire
Individual Signing
Kids
Limited Signing
Movies
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Tributes
Writers & Writing
X: Cancelled
All
Animation
Art and Illustration
Individual Signing
Seminars & Workshops
Television
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Wednesday
, July 20
Ballroom 20
6:00pm •
Special Sneak Peek Pilot Screenings: Alcatraz, Person of Interest, The Secret Circle, and Supernatural: The Anime Series
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
6:00pm •
Ramen Fighter Miki
6:25pm •
Tactics
6:50pm •
Bubblegum Crisis OVA
7:35pm •
Outlaw Star
8:00pm •
Needless
8:25pm •
Black Butler
Thursday
, July 21
Ballroom 20
10:00am •
Burn Notice: The Fall of Sam Axe
11:15am •
Covert Affairs
12:30pm •
Psych
1:45pm •
Ringer
3:00pm •
Game of Thrones Panel and Q&A session
4:15pm •
TV Guide Magazine: Fan Favorites
5:30pm •
Showtime : Tired of Ordinary Television?
8:30pm •
Star Wars Fan Movie Awards
Hall H
11:15am •
The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1
12:45pm •
Animation Showcase
1:15pm •
A One on One with Pee-wee Herman
2:00pm •
FilmDistrict Studio Panel
3:15pm •
20th Century Fox
4:45pm •
Robert Rodriguez's Quick Draw Productions
6:00pm •
Entertainment Weekly: The Visionaries: A discussion with Jon Favreau and Guillermo del Toro on the Future of Pop Culture
Indigo Ballroom, Hilton San Diego Bayfront
12:15pm •
Focus on Rick Baker
1:00pm •
Stan Lee, Yoshiki, and Todd McFarlane
2:00pm •
Warner Premiere: H+ and Mortal Kombat: Legacy
3:00pm •
Effin with Tonight World Premiere Screening and Q&A
4:00pm •
Archer Screening and Q&A
5:00pm •
Batman: Arkham City
6:00pm •
Voltron Resurgent
7:00pm •
Penn & Teller Tell a Lie
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
11:00am •
Brand new to D&D?
11:00am •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
11:00am •
D&D Adventure Board Game Challenge
4:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
4:00pm •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
4:00pm •
Brand new to D&D?
4:00pm •
Pathfinder Society Open Play
4:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
6:00pm •
Brand new to D&D?
6:00pm •
PREQ3-1 Shrouded Visions
6:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
6:00pm •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
7:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
7:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
7:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
7:00pm •
Brand new to D&D?
7:00pm •
Pathfinder Society Open Play
9:00pm •
Brand new to D&D?
9:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
9:00pm •
PREQ3-1 Shrouded Visions
9:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
2:00pm •
Magic: The Gathering Standard
3:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
4:00pm •
Magic: The Gathering Extended
5:00pm •
Magic: The Gathering Sealed deck
6:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
7:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
8:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
9:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 101: Preproduction and Screenwriting
11:05am •
The Debt Collector
11:45am •
The Price
12:20pm •
6Gun
12:50pm •
Red Princess Blues
1:15pm •
Perspectives
2:05pm •
Mad Dog and the Flyboy
2:35pm •
Bait
3:00pm •
Barko
4:20pm •
DreamGiver
4:40pm •
Paths of Hate
5:05pm •
Marvin
5:25pm •
Chaisson: Rise of the Zerad
6:10pm •
Fei Tian
6:25pm •
Secret of Mechanical City
6:40pm •
The Wind of the Cypress Wind
8:30pm •
Port of Return
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 101: Preproduction and Screenwriting
3:30pm •
For Big Talent, Multi-Platform Is the New Multiplex
8:00pm •
CCI-IFF Meet & Greet
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Ghost Sweeper Mikami
10:25am •
True Tears
10:50am •
Tweeny Witches
11:15am •
You're Under Arrest 2
11:40am •
Tactics
12:05pm •
Shigofumi
12:30pm •
K-ON!
12:55pm •
You're Under Arrest 2
1:20pm •
Shrine of the Morning Mist
1:35pm •
Durarara
2:00pm •
Hero Tales
2:25pm •
Supernatural
2:50pm •
Rental Magica
3:15pm •
Katanagatari
4:05pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
4:10pm •
Our Home's Fox Deity
4:35pm •
Kaze No Stigma
5:00pm •
Bleach
5:25pm •
Tears to Tiara
5:50pm •
The Tower of Druaga
6:15pm •
Angel Beats
6:40pm •
Vampire Knight Guilty
7:05pm •
11 Eyes
7:30pm •
Black Butler
7:55pm •
Panda-Z
8:00pm •
Needless
8:25pm •
Vampire Princess Miyu
8:55pm •
Neuro: Supernatural Detective
9:20pm •
Dokkoida!?
9:50pm •
High School of the Dead
10:15pm •
Corpse Princess
10:40pm •
Blade Of the Immortal
11:05pm •
Ga-Rei-Zero
11:30pm •
Ikki Tousen: Dragon Destiny
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Bamboo Blade
10:25am •
Gakuen Alice
10:50am •
Special A
11:15am •
Lucky Star
11:40am •
Maid Sama
12:05pm •
Aira the Natural
12:30pm •
Wagnaria
12:55pm •
Galaxy Angel X
1:10pm •
Dirty Pair
1:35pm •
Ramen Fighter Miki
2:00pm •
Inuyasha: The Final Act
2:25pm •
Gin Tama
2:50pm •
Toradora
3:15pm •
Slayers Evolution R
3:40pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:45pm •
Urusei Yatsura
4:15pm •
Hayate The Combat Butler
4:40pm •
Nyan Koi
5:05pm •
The Melancholy of Haruhi Suzumiya 2
5:30pm •
School Rumble
5:55pm •
Akane Iro Ni Somaru Saka
6:20pm •
My Bride Is A Mermaid
6:45pm •
Utakata
7:10pm •
Kannagi: Crazy Shrine Maidens
7:35pm •
Tattoon Master
8:05pm •
Urusei Yatsura
8:30pm •
DojinWork
8:45pm •
Tayutama: Kiss On My Diety
9:10pm •
Ninja Nonsense
9:25pm •
Genshiken 2
9:50pm •
Excel Saga
10:15pm •
Ah My Buddha
10:40pm •
Akane Iro Ni Somaru Saka
11:05pm •
Midori Days
11:30pm •
To Love Ru
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Escaflowne
10:25am •
Gao-Gai-Gar
10:50am •
Freedom
11:15am •
Armored Fleet Dairugger
11:40am •
Shingu
12:05pm •
Save Me Mave-Chan
12:30pm •
Noein
12:55pm •
Persona Trinity Soul
1:20pm •
Galaxy Angel AA
1:35pm •
Tytania
2:00pm •
Mobile Suit Gundam 00
2:25pm •
Irresponsible Captain Tylor
2:50pm •
Xam'd
3:15pm •
The Girl Who Leapt Through Space
3:40pm •
Tsubasa OVA
4:10pm •
Panda-Z
4:15pm •
Chrome Shelled Regios
4:40pm •
Gurren Lagann
5:05pm •
Full Metal Alchemist: Brotherhood
5:30pm •
Panda-Z
5:35pm •
Iria
6:05pm •
Silent Mobius Movie 2
7:05pm •
MazinKaiser SKL
7:30pm •
Outlaw Star
7:55pm •
Neon Genesis Evangelion Movie 2.22
9:45pm •
My-Otome 0~S.ifr~
10:15pm •
Kampher
10:40pm •
Line Barrels of Iron
11:05pm •
Popotan
11:40pm •
Blassreiter
Room 14AB
10:00am •
Pokémon League play
10:00am •
Pokémon Side events
11:00am •
'Gotta Catch 'em All' Unlimited Tournament
1:00pm •
Modified Tournament
3:00pm •
'I Choose You Modified' Tournament
Room 15A
10:00am •
Lord of the Fries / Give me the Brain
10:00am •
FRAG, Evil Steve Must Die!!! , Zombie Dice, SPANC, and Cthulhu Dice
11:00am •
Owen's AD & D 3.5 Gladiatorial arena
12:00pm •
Circus Imperium: Chariot Racing
12:00pm •
Mythfortunes
1:00pm •
The Stars Are Right
2:00pm •
Players Choice of SJ Games
3:00pm •
Revolution
4:00pm •
Munchkin Firefly
5:00pm •
Munchkin Pirate of the Caribbean
7:00pm •
SJG - All night Gaming
Room 15B
11:00am •
Naruto CCG Starter Deck Tournament
12:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
1:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
2:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
3:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
4:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
5:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
Room 23ABC
10:00am •
Journey
11:00am •
Obsession: How TV and Movies Go from Fascination to Phenomenon
12:00pm •
Nickelodeon's Fanboy & Chum Chum: Tighty, Whitey & Mighty
1:00pm •
Nickelodeon and DreamWorks Animation: The Penguins of Madagascar: The Return of the Revenge of Dr. Blowhole
2:00pm •
ComicBase User Group Meeting
3:00pm •
FUNimation Industry Panel
4:00pm •
Kodansha Comics
5:00pm •
First Comics: The First of the Great Independents Is Back with a Fury!
6:00pm •
Arcana Comics: A Look at One of the World's Largest Graphic Novel Publishers
Room 24ABC
10:30am •
From Fan to Creator: Goal-Setting for Creative Types
11:30am •
Mattel and WWE: Past, Present, and Future
12:30pm •
Sci-fi That Will Change Your Life
1:30pm •
AICN Comics: Horror on the Paneled Page
2:30pm •
Hasbro Transformers Panel
3:30pm •
The Making of Transformers Prime
4:30pm •
City of Heroes: The Future of Super-Powered MMOs
5:30pm •
Creepy and Eerie: Comics That Can Still Scare You!
6:30pm •
Shocker Toys: The Real Scoop
7:30pm •
Open Meeting of the Christian Comic Arts Society
Room 25ABC
10:00am •
Deadliest Warrior: Vampires vs. Zombies
11:00am •
X-Play Live
12:00pm •
Kingdoms of Amalur: Reckoning: Bringing Worlds to Life, From Concept to Pixel
1:00pm •
SKYBOUND Panel
2:00pm •
Bill Plympton: Independently Animated
3:00pm •
Magic & Monsters
4:00pm •
No Damsels in Distress Here
5:00pm •
Harry Potter Fandom Panel
6:00pm •
Her Universe: What Women Want in Their Female Sci-Fi Heroes
8:00pm •
Hall H and Ballroom 20 Thursday Panel Playback
Room 26AB
10:30am •
Comics Arts Conference Session #1: Fan Studies
12:00pm •
Comics Arts Conference Session #2: Graphic Representations of Otherness
1:00pm •
Comics Arts Conference Session #3: Digital Comics
2:30pm •
Comics Arts Conference Session #4: Inventing Iron Man
3:30pm •
True Stories
4:30pm •
Comics for Teens
5:30pm •
Comics Mobile
6:30pm •
Manga: Lost in Translation
Room 28DE
10:00am •
Comic-Con How-To: Heroes & Villains: Creating a Character-Driven Story with Maxwell Alexander Drake
11:00am •
Comic-Con How-To: Costuming with Sabrina Belly Dancer
1:00pm •
Comic-Con How-To: Advanced 3D/CG Comic Art Techniques with Brian Haberlin
2:30pm •
Comic-Con How-To: Live Painting Demonstration with Lucio Parrillo
5:30pm •
Comic-Con How-To: Computer Animation
Room 30CDE
10:30am •
Comic Book Law School 101: 'C' Is For Creator (and Copyright!)
12:00pm •
CBLDF Master Session 1: David Petersen
1:00pm •
CBLDF Master Session 2: Shannon Wheeler
2:00pm •
Join the 2D Animation Revolution
3:00pm •
Comics: Comic Color 101
4:00pm •
Breaking and Staying In
5:00pm •
Figure Drawing for Popular Media
6:00pm •
Inside the Voice Actors Studio
Room 32AB
10:00am •
Kinect Star Wars Panel
11:00am •
Creating Licensed Interpretive Art
12:00pm •
Dark Horse: Fall Publishing Highlights
1:00pm •
Archaia Entertainment: Immortals, the Graphic Novel
2:00pm •
Foot in the Door
3:00pm •
Classic Warner Bros./Hanna-Barbera Cartoons Going Blu-ray
4:00pm •
BOOM! Irredeemable/Incorruptible Panel
5:00pm •
Buffy The Vampire Slayer and LGBT Comics Fandom
6:00pm •
LGBTX: The X-Men's Queer Characters, Themes, and Fans
Room 4
10:30am •
DC: Talent Search
11:30am •
Spotlight on Alex Niño
12:30pm •
Dumbrella
1:30pm •
Spotlight on John Higgins
2:30pm •
Joyce Farmer: Special Exits, A Memoir
3:30pm •
Spotlight on Frank Stack
4:30pm •
Spotlight on Cameron Stewart
5:30pm •
New Publisher Kickstart Comics!
6:30pm •
So, You Want to be a Sci-Fi Journalist?
7:30pm •
Jeffrey Catherine Jones: The Documentary
Room 5AB
10:00am •
Planet of the Apes in Comics Present and Past
11:00am •
The World of 2027 in Deus Ex: Human Revolution: The Line Between Science and Fiction
12:00pm •
Spotlight on Patricia Briggs
1:00pm •
DC Direct
2:00pm •
The Pitching Hour
3:00pm •
State of the Geek Report: From Avatar to Zardoz
4:00pm •
Masters of the Web
5:00pm •
2011-2012: The Golden Age of Blu-ray?
6:00pm •
Masquerade 101
7:00pm •
Writing Movies for Fun and Profit
8:00pm •
Comics on Comics Live!
Room 6A
10:45am •
Oh, You Sexy Geek!
12:00pm •
Putting the 'Epic' in Epic Fantasy: Writing to Excite!
1:15pm •
Books vs. Graphic Novels and Comics
2:30pm •
The Character of Music with BMI and White Bear PR
3:45pm •
Awake
5:00pm •
Beavis & Butthead
6:15pm •
Wilfred Screening and Q &A
7:45pm •
Superhero Kung Fu Extravaganza
Room 6BCF
11:45am •
Battlestar: So Say We All
1:00pm •
World of Warcraft, Diablo, and StarCraft Swag Show
2:15pm •
Street Fighter X Tekken
3:30pm •
Star Wars: The Old Republic : Join Us, It Is Your Destiny
4:45pm •
Star Wars: The Clone Wars Season Four Preview
6:00pm •
Gears of War 3
7:15pm •
A New Generation of Spike & Mike Animation
8:30pm •
Dr. Horrible's Sing-Along Blog
Room 6DE
10:15am •
Marvel: Breaking into Comics the Marvel Way
11:30am •
DC: Flashpoint
12:45pm •
DC Comics: Grant Morrison
2:00pm •
DC Comics - The New 52
3:15pm •
DC: Batman
4:30pm •
Marvel: Next Big Thing
5:45pm •
Vertigo Editorial
7:00pm •
Robotech Industry Panel
8:15pm •
Garth Ennis's Stitched Movie World Premiere
9:30pm •
Torchwood: Miracle Day Episode 103
Room 7AB
10:00am •
TheOneRing.net: Hobbit Talk
11:00am •
The Evolution of Web Series: The Guild to Dragon Age
12:00pm •
Spotlight on Jo Chen
1:00pm •
Marvel Digital: What's Next?! Comics...and Beyond!
2:00pm •
Napoleon Dynamite
3:00pm •
WTF, Dude? Spotlight on Charlie Huston
4:00pm •
Avatar Press: Special News and Q&A
5:00pm •
Resistance 3: Exploring a 1950s Altered America: The Continuing Creation of the Resistance Universe
6:00pm •
Road to Stumptown
7:00pm •
History of the Modern Zombie
Room 8
10:30am •
Spotlight on Joyce Brabner
11:30am •
Spotlight on Dick DeBartolo
12:30pm •
Spotlight on Bill Schelly
1:30pm •
Spotlight on Maggie Thompson
2:30pm •
Sergio and Mark Show
3:30pm •
Spotlight on Roy Thomas
4:30pm •
MAD Men
5:30pm •
Spotlight on Paul Levitz
6:30pm •
Indie Comics Marketing 101
7:30pm •
Detecting Deviants in the Dark Night: Profiling Gotham City's Serial Killers
Room 9
10:00am •
IDW and Hasbro: 2012 Transformations
11:00am •
Bongo Comics Sneak Peek
12:00pm •
Spreading The Darkness: From Comic Book to Video Games and Entertainment
1:00pm •
Abrams ComicArts
2:00pm •
Love and Rockets
3:00pm •
IDW Publishing Presents: The Greatest Panel of All Time
4:00pm •
The 6th Annual Comics Podcasting All-Stars
5:00pm •
Epic Literary Adventures
6:00pm •
Comics for Social Justice: The Making of Oil and Water
7:00pm •
The Scoop at Simon & Schuster!
8:00pm •
H. P. Lovecraft in Comics and Film
Sails Pavilion - Autograph Area
9:00am •
Pee-wee Herman
10:00am •
John Carl Buechler - Cancelled
10:00am •
Virgil
10:00am •
William Romeo
10:00am •
Kent & Vyxsin
10:00am •
Mercedes McNab
10:00am •
Steve Blum
10:00am •
Tanna Fredrick - Cancelled
10:00am •
Michael Papajohn
10:00am •
Jeffrey Breslauer
10:00am •
Nick Palma
10:00am •
Timothy Patrick Quill
10:00am •
Maria Olsen
10:00am •
Judah Friedlander
10:00am •
David Winning - Signing Session Cancelled
10:00am •
Adrienne Wilkinson
10:00am •
Danny Hicks
10:00am •
Lester Speight
10:00am •
Chris Warner
10:00am •
Virginia Hey
11:00am •
Jim Butcher
12:00pm •
Herbert Jefferson, Jr.
12:00pm •
RiffTrax.com
1:00pm •
Dick DeBartolo
1:00pm •
Richard Hatch
1:30pm •
Patricia Briggs
1:30pm •
Putting the 'Epic' in 'Epic Fantasy'
2:00pm •
Grant Morrison
2:30pm •
Lela Lee
2:30pm •
Gerry Alanguilan
2:30pm •
Cindy Morgan
2:30pm •
Nutopia Kim
2:30pm •
Vernon G. Wells
2:30pm •
Mindy Sterling
2:30pm •
Reggie and Gigi 'Fast Elk' Bannister
2:30pm •
Rana McAnear
2:30pm •
Yuri Lowenthal and Tara Platt
2:30pm •
April Wahlin
2:30pm •
Irwin Keyes
2:30pm •
Clare Kramer
2:30pm •
Erin Gray
2:30pm •
Lee Meriwether
2:30pm •
Debi Derryberry
2:30pm •
George Willis
2:45pm •
Books vs. Graphic Novels and Comics
3:00pm •
Raymond Feist
3:00pm •
John Higgins
4:00pm •
Adrian Paul
4:30pm •
Magic & Monsters
4:30pm •
Charlie Huston
4:30pm •
Growing Up Giant and My Favorite Giant
5:00pm •
Tom Lennon and Ben Garant
5:30pm •
Patrick Warburton
5:30pm •
No Damsel in Distress Here
Sails Pavilion - Portfolio Review
10:00am •
Wizards of the Coast
10:00am •
Hermes Press
10:00am •
Oni Press
10:00am •
Petrol Advertising
10:00am •
Whatnot?! Entertainment, Inc.
10:00am •
Arch Enemy
10:00am •
LEGO Systems, Inc.
2:30pm •
Cartoon Network Studios
2:30pm •
Picture Plane
2:30pm •
Dark Horse Comics
2:30pm •
Stone Arch Books
2:30pm •
Rockstar Games
3:00pm •
LEGO Systems, Inc.
3:00pm •
Smorgasbord Productions
3:00pm •
Space Goat
3:30pm •
eigoMANGA
Friday
, July 22
Ballroom 20
10:00am •
Torchwood: Miracle Day
11:15am •
AMC's The Walking Dead
12:30pm •
The Big Bang Theory Screening and Q&A
1:45pm •
[CANCELLED] Bones
3:00pm •
Eureka
4:15pm •
Warehouse 13
5:30pm •
True Blood Panel and Q&A session
8:00pm •
World Premiere: Batman: Year One
10:15pm •
Encore Screening: Batman: Year One
Hall H
11:00am •
Paramount: The Adventures of Tin-Tin
12:15pm •
Relativity Media: Raven and Haywire
1:30pm •
Screen Gems: Underworld Awakening and Attack the Block
2:45pm •
DreamWorks: Fright Night
4:00pm •
Sony
6:45pm •
At the Drive-In
Indigo Ballroom, Hilton San Diego Bayfront
11:45am •
Adult Swim: The Venture Bros.
12:45pm •
Adult Swim: NTSF:SD:SUV:: (National Terrorism Strike Force: San Diego: Sport Utility Vehicle Panel and Filming for Upcoming Episode
1:30pm •
Adult Swim: Childrens Hospital
2:30pm •
Adult Swim: Black Dynamite
3:30pm •
Adult Swim: Robot Chicken
4:30pm •
Adult Swim: Eagleheart
8:30pm •
Advanced Micro Devices Presents the Will Eisner Comic Industry Awards
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
9:00am •
Pathfinder Society Open Play
9:00am •
Living Forgotten Realms Open Play
9:00am •
Conquest of Nerath Board Game
9:00am •
Brand new to D&D?
11:00am •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
11:00am •
Conquest of Nerath Board Game
11:00am •
D&D Adventure Board Game Challenge
11:00am •
Brand new to D&D?
11:00am •
PREQ3-1 Shrouded Visions
2:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
2:00pm •
Pathfinder Society Open Play
2:00pm •
Brand new to D&D?
2:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
4:00pm •
PREQ3-1 Shrouded Visions
4:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
4:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
4:00pm •
Brand new to D&D?
4:00pm •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
7:00pm •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit Tournament
7:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
7:00pm •
Pathfinder Society Open Play
7:00pm •
Brand new to D&D?
7:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
7:00pm •
Conquest of Nerath Tournament
7:00pm •
D&D DM's Challenge: Nentir Threats
7:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
9:00pm •
PREQ3-1 Shrouded Visions
9:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
9:00pm •
Brand new to D&D?
9:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
11:00am •
Magic: The Gathering Beginners
1:00pm •
Magic: The Gathering Standard
2:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
3:00pm •
Magic: The Gathering Extended
6:30pm •
Magic: The Gathering Chase Promos
7:30pm •
Magic: The Gathering Mini-master
8:30pm •
Magic: The Gathering Mini-master
9:30pm •
Magic: The Gathering Mini-master
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 102: Production
11:05am •
The Kneaded Hero
11:40am •
Blue Blazes
12:05pm •
Secret Identity
12:30pm •
The Dungeon Master
1:00pm •
Out-Sorcery
1:20pm •
I Knew an Old Lady Who Swallowed a Fly
1:50pm •
Eugene
2:20pm •
Voodoo
2:50pm •
Repeat After Me
3:30pm •
The Military in Film
4:15pm •
Independent Filmmakers Postproduction Panel Discussion
5:05pm •
April
5:35pm •
Tracy
7:05pm •
Clemency
7:35pm •
The Interrogation
8:05pm •
Recollection
8:35pm •
Last Seen on Dolores Street
8:55pm •
Write of Passage
9:20pm •
Help Wanted
9:55pm •
Antidote for a Murder
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 102: Production
3:30pm •
The Military in Film
4:15pm •
Independent Filmmakers Postproduction Panel Discussion
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Ghost Sweeper Mikami
10:25am •
True Tears
10:50am •
Hidamari Sketch X Hoshimittsu
11:15am •
Kekkaishi
11:40am •
You're Under Arrest
12:05pm •
Arakawa Under The Bridge
12:30pm •
K-ON!
12:55pm •
You're Under Arrest 2
1:20pm •
Shrine Of The Morning Mist
1:35pm •
Sound Of The Sky
2:00pm •
Sengoku Basara: Samurai Kings
2:25pm •
Jubei-Chan
2:50pm •
Rental Magica
3:15pm •
Magical Witch Punie-Chan
3:45pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:50pm •
Pandora Heart
4:15pm •
Durarara
4:40pm •
Kaze No Stigma
5:05pm •
Bleach
5:30pm •
Tears To Tiara
5:55pm •
The Tower Of Druaga
6:20pm •
Angel Beats
6:45pm •
Vampire Knight Guilty
7:10pm •
11 Eyes
7:35pm •
Sacred Blacksmith
8:00pm •
Needless
8:25pm •
Panda-Z
8:30pm •
Saiyuki Gaiden
9:00pm •
Dance in the Vampire Bund
9:25pm •
Kurokami
9:50pm •
High School of the Dead
10:15pm •
Corpse Princess
10:40pm •
Blade Of The Immortal
11:05pm •
Ga-Rei-Zero
11:30pm •
Ikki Tousen: Dragon Destiny
11:55pm •
Tokko
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Bamboo Blade
10:25am •
Special A
10:50am •
Nyoron! Churuya-San
10:55am •
Breakups
11:10am •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
11:15am •
Maid Sama
11:40am •
Sola
12:05pm •
Aira the Natural
12:30pm •
Brighter Than the Dawning Blue
12:55pm •
Galaxy Angel X
1:10pm •
Dirty Pair
1:35pm •
Lucky Star
2:00pm •
Inuyasha: The Final Act
2:25pm •
Gin Tama
2:50pm •
Toradora
3:15pm •
Slayers Evolution R
3:40pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:45pm •
Urusei Yatsura
4:10pm •
Hayate the Combat Butler
4:35pm •
Nyan Koi
5:05pm •
The Melancholy of Haruhi Suzumiya 2
5:25pm •
School Rumble
5:50pm •
Akane Iro Ni Somaru Saka
6:15pm •
My Bride Is A Mermaid
6:40pm •
Samurai Harem
7:05pm •
Urusei Yatsura OVa
8:05pm •
Chobits
8:30pm •
Dojin Work
8:45pm •
Samurai Harem
9:10pm •
Ninja Nonsense
9:25pm •
Genshiken 2
9:50pm •
Excel Saga
10:15pm •
Ah My Buddha
10:40pm •
To Love Ru
11:05pm •
Genshiken 2
11:30pm •
Demon King Daimao
11:55pm •
Shikirei
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Escaflowne
10:25am •
Armored Fleet Dairugger
10:50am •
Tiger & Bunny
11:15am •
Tekkaman Blade
11:40am •
Sands Of Destruction
12:05pm •
Mars Daybreak
12:30pm •
Noein
12:55pm •
Persona Trinity Soul
1:20pm •
Galaxy Angel AA
1:35pm •
Tytaina
2:00pm •
Mobile Suit Gundam 00
2:25pm •
Vandread
2:50pm •
Xam'd
3:15pm •
The Girl Who Leapt Through Time
3:40pm •
Tsubasa OVA
4:10pm •
Panda-Z
4:15pm •
Chrome Shelled Regios
4:40pm •
Gurren Lagann
5:05pm •
Full Metal Alchemist: Brotherhood
5:30pm •
Panda-Z
5:40pm •
Iria
6:10pm •
Mobile Suit Gundam UC
7:10pm •
MazinKaiser SKL
7:35pm •
Canaan
8:00pm •
Panda-Z
8:05pm •
El Hazard: The Wanderers
8:30pm •
Dragonaut
8:55pm •
Rocket Girls
9:20pm •
Birdy The Mighty: Decode
9:45pm •
My-Otome 0~S.ifr~
10:15pm •
Dokkoida!?
10:40pm •
Line Barrels of Iron
11:05pm •
Destiny of the Shrine Maiden
11:30pm •
Blassreiter
11:55pm •
Grenadier
Room 14AB
10:00am •
Pokémon Side events
10:00am •
Pokémon League play
11:00am •
Modified Tournament
1:00pm •
'Gotta Catch 'em All' Unlimited Tournament
3:00pm •
Mutant Sealed Tournament
Room 15A
10:00am •
FRAG, Evil Steve Must Die!!! , Zombie Dice, SPANC, and Cthulhu Dice
10:00am •
Lord of the Fries/ Give me the Brain
11:00am •
Owen's AD & D 3.5 Gladiatorial arena
12:00pm •
Mythfortunes
12:00pm •
Circus Imperium: Chariot Racing
1:00pm •
The Stars Are Right
2:00pm •
Players Choice of SJ Games
3:00pm •
Revolution
4:00pm •
Munchkin Firefly
5:00pm •
Munchkin Star Wars
7:00pm •
SJG - All night Gaming
Room 15B
11:00am •
Naruto CCG Starter Deck Tournament
12:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
1:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
2:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
3:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
4:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
5:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
Room 18
10:30am •
The State of the Industry
11:30am •
Direct Conversation
2:30pm •
Eisner Spirit Award Video Viewing
Room 19
9:30am •
ComicsPRO 'Fresh Start'
Room 23ABC
10:00am •
Conversations with Sid and Marty Krofft: A Look at the Past, Present and Future
11:00am •
Roman Dirge
12:00pm •
ABC Family: The Nine Lives of Chloe King
1:00pm •
There and Play Again: Video Games to Comics
2:00pm •
Nappy Hour
3:00pm •
Bob's Burgers
4:00pm •
Comedy Central: Ugly Americans
5:00pm •
Motion Picture and Television Illustrators
6:00pm •
The Hub: Batman: 45th Anniversary of the Original Series
7:00pm •
Making Genre Movies from the Pen Up
8:00pm •
Del Rey/Spectra
Room 24ABC
10:00am •
Conversation with Dragon Ball Z and Yu Yu Hakusho Voice Actor Greats
11:00am •
Radical Publishing
12:00pm •
Tribute to Gene Colan
1:00pm •
The Golden Age of the Fanzine
2:30pm •
That '70s Panel
3:30pm •
50 Years of Alter Ego
4:30pm •
Art of Design
5:30pm •
The Art of the Comic Strip
6:30pm •
Can Fantasy Survive on Europe Alone?
7:30pm •
Lost Girl
Room 25ABC
10:00am •
DC: Mad about MAD
11:00am •
JManga: Manga!? Hear it Straight from Japan!
12:00pm •
Spotlight on Dave Gibbons
1:00pm •
Mattel: Mattypalooza 2011: Masters of the Universe Classics, DC Universe, Ghostbusters, Voltron, and More!
2:00pm •
Dark Horse Presents
3:00pm •
Image Comics Show
4:00pm •
Developing Interactive Entertainment: The Performance Capture Techniques of the Uncharted Franchise and Today's Film Industry
5:00pm •
The World of Capcom
6:00pm •
Girls Gone Genre
7:00pm •
Sushi Girl
8:00pm •
Hall H and Ballroom 20 Friday Panel Playback
Room 26AB
10:30am •
Comics Arts Conference Session #5: Critical Approaches to Comics: An Introduction to Theories and Methods
11:30am •
Comics Arts Conference Session #6: Wordless Comics
1:00pm •
Comics Arts Conference Session #7: Focus on David Lloyd
2:00pm •
Comics Arts Conference Session #8: Transmedia, Comics Form, and Contemporary Adaptations
3:30pm •
Graphic Novels for Non-Teenagers
4:30pm •
Comics in the Library
5:30pm •
CBLDF: Can Comics Send You To Jail?
6:30pm •
The Best and Worst Manga of the Year
Room 28DE
10:00am •
Comic-Con How-To: Live Figure Sculpting with Brandon and Jarrod Shiflett
11:30am •
Comic-Con How-To: Filmmaking by the Seat of Your Pants with Matt Haley and David Walker
1:00pm •
Comic-Con How-To: Advanced Digital inking Techniques with Brian Haberlin
2:30pm •
Comic-Con How-To: Live Sketching with Stanley 'Artgerm' Lau of Imaginary Friends Studios Singapore
4:30pm •
Comic-Con How-To: Patrick and Shelly Block
Room 30CDE
10:30am •
Comic Book Law School 202: When Hollywood Takes a Shining...
12:00pm •
CBLDF Master Session 3: Jaime Hernandez
1:00pm •
CBLDF Master Session 4: Matthew Holm
2:00pm •
Writing Seminar with Marv Wolfman and Neo Edmund
3:00pm •
Comics Color Painting and F/X
4:00pm •
How to Create an Effective Pose for Paneling and Illustration
5:00pm •
Building Your Art Portfolio
6:00pm •
Teach Cartooning
Room 32AB
10:00am •
Writing in Video Games: In-Game, Novels, Comics, and Other Franchise-Building Offshoots
11:00am •
Page One
12:00pm •
ASIFA/Hollywood's State of the Animation Industry
1:00pm •
Oni Press Panelmonium 2011
2:00pm •
Frank Frazetta Tribute Panel
3:00pm •
Famous Monsters of Filmland
4:00pm •
So You Want to Be a Comic Book Retailer?
5:30pm •
Magic: The Gathering Panel
6:30pm •
Dungeons & Dragons: How to Be a Dungeon Master: The Art of the DM
Room 4
10:00am •
DC: Talent Search
11:00am •
Mike Mignola: Worlds at War
12:00pm •
The Official Aspen Comics Panel 2011
1:00pm •
Free 3D Glasses for You at the 3D Comics Panel!
2:00pm •
Spotlight on Dave Stewart
3:00pm •
Mattel and DC Comics: A Heroic Partnership
4:00pm •
The Boy Who Loved Batman
5:00pm •
International Association of Media Tie-in Writers: Scribe Awards
6:00pm •
Hermes Press / Dark Shadows The Classic Series and the New Tim Burton Film
7:00pm •
UDON and the Art of Comic and Game Design
8:00pm •
ElfQuest: A Fan Imagining from the Woods to the Web
Room 5AB
10:00am •
The Black Panel
11:30am •
Spotlight on Patrick McDonnell
12:30pm •
Spotlight on Jeff Smith
1:30pm •
Spotlight on Ed Benes
2:30pm •
Spotlight on Alan Davis
3:30pm •
Entertainment Weekly Presents...Totally LOST: One Year Later
4:30pm •
Spotlight on Kim Harrison
5:30pm •
Bandai Entertainment
6:30pm •
Resident Evil Round-Up!
7:30pm •
Death Valley
8:30pm •
The Aquabats Super Show
Room 6A
10:30am •
Cartoon Network Comedy: Regular Show/The Problem Solverz and More!
11:45am •
Nickelodeon & DreamWorks Animation: Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
1:00pm •
Nickelodeon's SpongeBob SquarePants Runaway Roadtrip Exclusive
2:15pm •
Exclusive Screening of ABC's Newest Supernatural Series, The River
3:30pm •
ThunderCats Premiere Episode Screening and Q&A
4:45pm •
Phineas and Ferb
6:00pm •
Alphas
7:45pm •
Klingon Lifestyles Presentation
9:00pm •
Syfy Screening: Eureka, Haven, and Mercury Men
Room 6BCF
10:15am •
Epix Pictures: The Captains
11:30am •
Halo Universe
12:45pm •
Legendary Pictures: Preproduction Preview
2:00pm •
Green Lantern: The Animated Series Video Presentation and Q&A
3:15pm •
Falling Skies
4:30pm •
Marvel Television Presents: Anime on G4
5:45pm •
Spartacus: Vengeance
7:00pm •
Teching Out with NCIS: LA
9:00pm •
Worst Cartoons Ever
10:00pm •
Spike & Mike's Sick and Twisted
Room 6DE
10:00am •
Spotlight on David Finch
11:15am •
DC Comics - The New 52
12:30pm •
Marvel: Year of the X-Men
1:45pm •
Marvel: Amazing Spider-Man and His Avenging Friends
3:00pm •
DC: Superman
4:15pm •
DC Comics: Justice League
5:30pm •
Vertigo: American Vampire
6:45pm •
RiffTrax Live
8:00pm •
Reign of the Dinosaurs
9:15pm •
Locke & Key FOX Pilot Screening Encore
Room 7AB
10:00am •
LEGO Star Wars
11:00am •
Hasbro Star Wars
12:00pm •
Star Wars Books
1:00pm •
Dark Horse Comics: 20 Years of Star Wars
2:00pm •
Star Wars Collectibles Update
3:00pm •
Rendering the Galaxy Far, Far Away: The Digital Art and Light of The Clone Wars
4:00pm •
Writing the Apocalypse: Genre Authors Explore the End Times (And the Fun That Comes After!)
5:00pm •
BBC America's Bedlam: Exclusive U.S. Premiere Screening and Q&A
6:00pm •
Crime Comics
7:00pm •
Warren Ellis: Captured Ghosts
8:00pm •
The Totally Rad Show: Live
9:30pm •
Sony Pictures Entertainment's Crackle.com: Issues
Room 8
10:30am •
Locke & Key FOX Pilot Screening
11:30am •
Locke & Key Panel
12:30pm •
Crime: Modern Morality Tales
1:30pm •
Spotlight on Chester Brown
2:30pm •
Spotlight on Seymour Chwast
3:30pm •
Spotlight on Eric Drooker
4:30pm •
Old Stories in New Boxes: How Timeless Stories Evolve Through New Media
5:30pm •
Evolution of Transformers
6:30pm •
Yen Press Panel
7:30pm •
The Science of Zombies: How Possible Is a Zombie Virus?
8:30pm •
Showcasing the Best in Korean Comics
Room 9
10:00am •
Spotlight on Tony DeZuniga
11:00am •
Spotlight on Gerry Alanguilan
12:00pm •
Spotlight on Rebecca Moesta
1:00pm •
Publishing Queer: Producing LGBT Comics and Graphic Novels
2:00pm •
VIZ Media Panel
3:00pm •
Shonen Jump Panel
4:00pm •
Costume Designers: Designing For Television Production
5:00pm •
Monsterverse Horror Comics Ate My Brain
6:00pm •
A Strange Tale of a Panel: Indie Creators on Marvel's Strange Tales
7:00pm •
What's Up with Penguin
8:00pm •
geekEd: Bringing Geek Back to Higher Education
Sails Pavilion - Autograph Area
9:00am •
Talent from Screen Gems: Attack the Block
9:00am •
Torchwood: Miracle Day - Limited Autograph Signing
10:00am •
Chris Warner
10:00am •
Irwin Keyes
10:00am •
Erin Gray
10:00am •
Steve Blum
10:00am •
Tanna Fredrick - Cancelled
10:00am •
Jeffrey Breslauer
10:00am •
Team Unicorn
10:00am •
Virginia Hey
10:00am •
Judah Friedlander
10:00am •
William Romeo
10:00am •
Kent & Vyxsin
10:00am •
Timothy Patrick Quill
10:00am •
Virgil
10:00am •
Lester Speight
10:00am •
Pat Tallman
10:00am •
Michael Papajohn
10:00am •
Nutopia Kim
10:00am •
Richard Hatch
10:00am •
Danny Hicks
10:00am •
Maria Olsen
10:00am •
Lee Meriwether
10:00am •
Debi Derryberry
10:00am •
Cindy Morgan
11:00am •
Adam Hughes
11:00am •
Jim Butcher
11:30am •
Writing in Videogames
11:30am •
Attack of the Show
12:00pm •
Herbert Jefferson, Jr.
12:00pm •
Patricia Briggs
12:00pm •
Cartoon Network Comedy
12:30pm •
Roman Dirge
12:30pm •
Gerry Alanguilan
1:00pm •
Haywire
1:30pm •
Raven
1:30pm •
Kevin J. Anderson
1:30pm •
Rebecca Moesta
2:00pm •
Christopher Paolini
2:00pm •
Crime: Modern Morality Tales
2:30pm •
Ken Foree - Cancelled
2:30pm •
Reggie and Gigi 'Fast Elk' Bannister
2:30pm •
Larry Thomas
2:30pm •
John Carl Buechler - Cancelled
2:30pm •
Joseph Culp
2:30pm •
Clare Kramer
2:30pm •
Vernon G. Wells
2:30pm •
Lela Lee
2:30pm •
David Winning
2:30pm •
Mindy Sterling
2:30pm •
Sybil Danning
2:30pm •
Mercedes McNab
2:30pm •
George Willis
2:30pm •
Nick Palma
2:30pm •
Larry Nemecek
2:30pm •
James Hong
2:30pm •
Travel Channel's Ghost Adventures
2:30pm •
Camden Toy
2:30pm •
April Wahlin
2:30pm •
Rana McAnear
3:00pm •
Sherrilyn Kenyon
3:00pm •
George R. R. Martin and John Picacio
3:30pm •
Dave Stewart
3:30pm •
X Play
4:00pm •
Adrian Paul
4:00pm •
Guillermo del Toro
4:00pm •
Patrick Rothfuss
4:00pm •
Seymour Chwast
4:30pm •
Growing Up Giant and My Favorite Giant
5:30pm •
Costume Designers: Designing For Television Production
5:30pm •
Writing the Apocalypse
6:00pm •
Kim Harrison
6:00pm •
Motion Picture and Television Illustrators
Sails Pavilion - Portfolio Review
10:00am •
HarperCollins
10:00am •
Nickelodeon
10:00am •
Picture Plane
10:00am •
Revolution Comics
10:00am •
LEGO Systems, Inc.
10:00am •
Wizards of the Coast
10:00am •
Committed Comics
10:00am •
Petrol Advertising
10:00am •
Arch Enemy
1:00pm •
Radical Publishing
2:30pm •
Rockstar Games
2:30pm •
Stone Arch Books
2:30pm •
Cartoon Network Studios
2:30pm •
Nickelodeon Creative Fellowships
2:30pm •
eigoMANGA
3:00pm •
LEGO Systems, Inc.
3:00pm •
Smorgasbord Productions
3:00pm •
Space Goat
3:00pm •
Hasbro
Santa Rosa Room, Marriott Marquis & Marina
6:00pm •
Simpsons Collectors Group
Saturday
, July 23
Ballroom 20
10:00am •
Chuck Screening and Q&A
11:00am •
Terra Nova
12:15pm •
Futurama
1:00pm •
The Simpsons
2:00pm •
Family Guy
2:35pm •
American Dad
3:30pm •
The Vampire Diaries Screening and Q&A
4:30pm •
Fringe Screening and Q&A
5:15pm •
Alcatraz Pilot Screening and Q&A
8:30pm •
HBO's True Blood Presents the Comic-Con International Masquerade
Hall H
11:45am •
TWIXT: Francis Ford Coppola and Dan Deacon
1:00pm •
Relativity Media: Immortals
2:15pm •
IndieVest Pictures: Knights of Badassdom
3:30pm •
Universal Pictures: Snow White and the Huntsmen
4:30pm •
Further over the Rainbow: A First Look at Dorothy of Oz
5:45pm •
An Early Evening with Kevin Smith
Indigo Ballroom, Hilton San Diego Bayfront
10:00am •
Attack of the Show! Attacks Comic-Con
11:00am •
Sanctuary
12:00pm •
Being Human
1:00pm •
Community
2:00pm •
Legendary Comics
3:00pm •
Dark Horse: Joss Whedon
4:00pm •
The Guild Season 5: Convention Timez!
5:00pm •
Charlie's Angels
6:00pm •
Behind the Music with CW3PR: Composing Horror to Animation and Everything in Between
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
9:00am •
Conquest of Nerath Board Game
9:00am •
Brand new to D&D?
9:00am •
Pathfinder Society Open Play
9:00am •
Living Forgotten Realms Open Play
11:00am •
D&D Adventure Board Game Challenge
11:00am •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit
11:00am •
Conquest of Nerath Board Game
11:00am •
Brand new to D&D?
11:00am •
PREQ3-1 Shrouded Visions
2:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
2:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
2:00pm •
Pathfinder Society Open Play
2:00pm •
Brand new to D&D?
2:00pm •
ADCP3-2 From Dawn Till Dusk
2:00pm •
Three-Dragon Ante: Emperor's Gambit Tournament
4:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
4:00pm •
Brand new to D&D?
7:00pm •
Pathfinder Society Open Play
7:00pm •
Conquest of Nerath Tournament
7:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
7:00pm •
Brand new to D&D?
9:00pm •
Brand new to D&D?
9:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
9:00pm •
Conquest of Nerath Board Game
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
11:00am •
Magic: The Gathering Beginners
12:00pm •
Magic: The Gathering Standard
1:30pm •
Magic: The Gathering Extended
2:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
3:00pm •
Magic: The Gathering Two-Headed Giant
4:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
5:00pm •
Magic: The Gathering Sealed deck
6:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
7:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
8:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
9:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 103: Working with Actors and a Crew
11:05am •
The Man Who Knew How to Fly
11:45am •
The Historian Paradox
12:25pm •
New World Water
1:05pm •
Cockpit: The Rule of Engagement
1:30pm •
Digital Antiquities
2:00pm •
Android 413
2:30pm •
Heal
3:15pm •
Amazon Studios: Opportunities for Filmmakers and Screenwriters
4:00pm •
How to Get an Audience into Your Main Character's Shoes
4:50pm •
Misdirection
5:20pm •
The Unnatural
5:50pm •
The Vortex
6:10pm •
Superheroes
7:40pm •
Comic Books Go to War
9:00pm •
My Comic Shop DocumentARy
10:35pm •
To Romero with Love
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 103: Working with Actors and a Crew
3:15pm •
Amazon Studios: Opportunities for Filmmakers and Screenwriters
4:00pm •
How to Get an Audience into Your Main Character's Shoes
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Skull Man
12:45am •
Queen's Blade 2
10:00am •
Ghost Sweeper Mikami
10:25am •
Clamp School Detectives
10:50am •
Hidamari Sketch X Hoshimittsu
11:15am •
Kekkaishi
11:40am •
You're Under Arrest
12:05pm •
Arakawa Under The Bridge
12:30pm •
K-ON!
12:55pm •
You're Under Arrest 2
1:20pm •
Shrine Of the Morning Mist
1:35pm •
Sound Of The Sky
2:00pm •
Hero Tales
2:25pm •
Jubei-Chan
2:50pm •
Rental Magica
3:15pm •
Magical Witch Punie-Chan
3:45pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:50pm •
Pandora Heart
4:15pm •
Princess Resurrection
4:40pm •
Kaze No Stigma
5:05pm •
Bleach
5:30pm •
Tears to Tiara
5:55pm •
The Tower of Druaga
6:20pm •
Angel Beats
6:45pm •
Vampire Knights Guilty
7:10pm •
11 Eyes
7:35pm •
Sacred Blacksmith
8:00pm •
Needless
8:25pm •
Panda-Z
8:35pm •
Neuro: Supernatural Detective
9:00pm •
Dance in the Vampire Bund
9:25pm •
Kurokami
9:50pm •
High School Of the Dead
10:15pm •
Corpse Princess
10:40pm •
Blade of the Immortal
11:05pm •
Ga-Rei-Zero
11:30pm •
Ikki Tosuen: Dragon Destiny
11:55pm •
Tokko
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Kanokon: The Girl Who Cried Fox
12:45am •
Girl's Bravo
10:00am •
Bamboo Blade
10:25am •
Special A
10:50am •
Super Gals 2
11:15am •
Maid Sama
11:40am •
Sola
12:05pm •
Aira the Natural
12:30pm •
Brighter Than the Dawning Blue
12:55pm •
Galaxy Angel X
1:10pm •
Dirty Pair
1:35pm •
Lucky Star
2:00pm •
Inuyasha: The Final Act
2:25pm •
Gin Tama
2:50pm •
Toradora
3:15pm •
Slayers Evolution R
3:40pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:45pm •
Urusei Yatsura
4:15pm •
Hayate the Combat Butler
4:40pm •
Nyan Koi
5:05pm •
The Melancholy of Haruhi Suzumiya 2
5:30pm •
Urusei Yatsura
5:55pm •
Akane Iro Ni Somaru Saka
6:20pm •
My Bride Is A Mermaid
6:45pm •
Samurai Harem
7:10pm •
Kannagi: Crazy Shrine Maidens
7:35pm •
Tattoon Master
8:05pm •
Chobits
8:30pm •
Dojin Work
8:45pm •
Tayutama: Kiss On My Deity
9:10pm •
Ninja Nonsense
9:25pm •
Genshiken 2
9:50pm •
Excel Saga
10:15pm •
Ah My Buddha
10:40pm •
To Love Ru
11:05pm •
Midori Days
11:30pm •
Demon King Daimao
11:55pm •
Shikirei
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Aquarion
12:45am •
Mahoromatic
10:00am •
Escaflowne
10:25am •
Armored Fleet Dairugger
10:50am •
Freedom
11:15am •
Demian
11:35am •
Panda-Z
11:40am •
Sands of Destruction
12:05pm •
Mars Daybreak
12:30pm •
Noein
12:55pm •
Persona Trinity Soul
1:20pm •
Galaxy Angel AA
1:35pm •
Tytania
2:00pm •
Mobile Suit Gundam 00
2:25pm •
Vandread
2:50pm •
Xam'd
3:15pm •
The Girl Who Leapt Through Space
3:40pm •
Tsubasa OVA
4:10pm •
Panda-Z
4:15pm •
Chrome Shelled Regios
4:40pm •
Gurren Lagann
5:05pm •
Full Metal Alchemist: Brotherhood
5:30pm •
Panda-Z
5:40pm •
Iria
6:10pm •
Mobile Suit Gundam UC
7:10pm •
MazinKaiser SKL
7:35pm •
Canaan
8:00pm •
Panda-z
8:05pm •
El Hazard: The Wanderers
8:30pm •
Dragonaut
8:55pm •
Rocket Girls
9:20pm •
Birdy the Mighty: Decode
9:45pm •
My-Otome 0~S.ifr~
10:15pm •
Kampher
10:40pm •
Line Barrels of Iron
11:05pm •
Destiny of the Shrine Maiden
11:30pm •
Blassreiter
11:55pm •
Grenadier
Room 14AB
10:00am •
Pokémon League play
10:00am •
Pokémon Side events
11:00am •
Sealed Team Tournament
1:00pm •
Unlimited Tournament
3:00pm •
'I Choose You' Modified Tournament
Room 15A
10:00am •
FRAG, Evil Steve Must Die!!! , Zombie Dice, SPANC, and Cthulhu Dice
10:00am •
Lord of the Fries / Give me the Brain
11:00am •
Owen's AD & D 3.5 Gladiatorial arena
12:00pm •
Circus Imperium: Chariot Racing
12:00pm •
Mythfortunes
1:00pm •
The Stars Are Right
3:00pm •
Players Choice of SJ Games
3:00pm •
Revolution
4:00pm •
Munchkin Firefly
5:00pm •
Munchkin Pirate of the Caribbean
7:00pm •
All night Gaming
Room 15B
11:00am •
Naruto CCG Starter Deck Tournament
12:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
1:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
2:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
3:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
3:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
5:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
Room 16AB
11:00am •
Konami Cos-Play event
Room 23ABC
10:00am •
Steampunk Influences on Mainstream Media and Entertainment
11:00am •
Archie Comics: The Future of Riverdale and Beyond
12:00pm •
The Art of Adapting Comics to the Screen
1:00pm •
Designing the SuperHero Costume: Costume Designers, Costume Illustrators and Superhero Costume Builders
2:00pm •
Rethinking the Online RPG: How Guild Wars 2 Explores New Dimensions in Social Gaming
3:00pm •
The Write Stuff III: Writing for Genre Television and Beyond
4:00pm •
Dark Horse and BioWare: A Comic and Video Game Partnership
5:00pm •
Costume Designers & Costume Illustrators
6:00pm •
Roddenberry Productions
7:00pm •
The Origins of the Samurai Power Rangers
Room 24ABC
10:00am •
50 Years of Comic Fandom: The Founders
11:30am •
Bill Blackbeard: The Man Who Saved Comics
12:30pm •
Fantagraphics 35th Anniversary
1:30pm •
Is the Comic Book Doomed?
2:30pm •
The Art of the Graphic Novel
3:30pm •
How to Get News Coverage
4:30pm •
The Vinyl Frontier
5:30pm •
Teen Wolf
6:30pm •
Good Vibes
Room 25ABC
10:00am •
Motion Picture and Television Production Designers
11:00am •
Marvel vs. Capcom
12:00pm •
Kick Buttowski: XD Animation Panel
1:00pm •
Robert Kirkman
2:00pm •
[CANCELLED] Why We Create with Don Hahn
3:00pm •
Assassin's Creed: The Creation of a Universe
4:00pm •
A VIP Look at the Upcoming Entries in Namco Bandai's Multimillion-Selling Fighting Games
5:00pm •
Webcomics Weekly Live!
6:00pm •
The Penny Arcade Q&A
8:00pm •
Hall H and Ballroom 20 Saturday Panel Playback
Room 26AB
10:30am •
Comics Arts Conference Session #9: Sequential Artistry
12:00pm •
Comics Arts Conference Session #10: The Wit, Whimsy, & Wisdom of Weisinger
1:00pm •
Comics Arts Conference Session #11: Psychology of the Dark Knight: How Trauma Formed the Batman and Why He's Got a Thing for 'Bad Girls'
2:00pm •
Comics Arts Conference Session #12: Poster Session
3:30pm •
Spotlight on Anina Bennett and Paul Guinan
4:30pm •
Transforming Super-Powered Comic Book Readers into Super-Powered Comic Book Writers
5:30pm •
Comics in the Classroom
6:30pm •
AFI's Behind the Plastic: Action Figure Insider Live 2011
Room 28DE
10:30am •
Comic-Con How-To: Sketching with Adam Hughes
12:00pm •
Comic-Con How-To: Angelo Sotira, CEO of deviantArt
1:00pm •
Comic-Con How-To: Sketching with Allison Sohn
2:30pm •
Comic-Con How-To: Mixing Color with Felipe Echevarria
8:30pm •
Fandom's 50th Meet-and-Greet
Room 30CDE
10:30am •
Comic Book Law School 303: To Tweet or Not to Tweet
12:00pm •
CBLDF Master Session 5: Matt Wagner
1:00pm •
CBLDF Master Session 6: Camilla d'Errico
2:00pm •
WOW! ZAP! BANG!: Prismacolor Tips and Techniques
3:00pm •
Resin Casting and Silicone Moldmaking
4:00pm •
How to Create a Children's Book
5:00pm •
Pitch Perfect
6:00pm •
Photoshop in Comics, Film, and TV
Room 4
10:00am •
DC: Talent Search
11:00am •
Spotlight on Ernie Chan
12:00pm •
Spotlight on Yves Bigerel
1:00pm •
Spotlight on Anders Nilsen
2:00pm •
Spotlight on Jamal Igle: From Fanboy to Pro
3:00pm •
Spotlight on Mell Lazarus
4:00pm •
Bent Comix: The Next Wave of Gay Cartooning
5:00pm •
comiXology, Creators, and Retailers: How Digital Empowers All Players
6:00pm •
Spirituality in Comics: Is Mass Media Our New Church?
7:00pm •
New Media Content Creation and Distribution
Room 5AB
10:00am •
Activision
11:30am •
Spotlight on Steranko
12:30pm •
Making Up Goofy Stuff for a Living: All Your Questions Answered by New York Times Bestselling Author Christopher Moore
1:30pm •
Spotlight on Tsuneo Goda
2:30pm •
TV Guide Magazine Presents: Super Supernaturals
3:30pm •
Spotlight on Peter Tomasi: Questions and Answers
4:30pm •
Spotlight on Walter and Louise Simonson
6:00pm •
Twisted Metal
7:00pm •
Gaia Online
8:30pm •
SIMULCAST in 5AB: HBO's True Blood Presents the Comic-Con International Masquerade
Room 6A
10:00am •
From Buddha to Batman: Deepak Chopra and Grant Morrison Discuss The Seven Spiritual Laws of Superheroes
11:15am •
Spotlight on Sherrilyn Kenyon
12:30pm •
Marvel Interactive: Marvel Video Games
1:45pm •
Vampires and Others
3:00pm •
Cartoon Network: Adventure Time
4:15pm •
Grimm: World Premiere Pilot Screening and Q&A with Cast and Producers from the New Supernatural Series
5:30pm •
Gays in Comics: Year 24!
7:00pm •
Gays in Comics Mixer and Silent Auction
8:30pm •
SIMULCAST in 6A: HBO's True Blood Presents the Comic-Con International Masquerade
Room 6BCF
10:30am •
Marvel Television
11:45am •
Quick Draw!
1:00pm •
Cartoon Voices I
2:45pm •
Marvel: Cup O' Joe
4:00pm •
Finally! Nickelodeon: The Last Airbender: Legend of Korra: Exclusive First Look
5:15pm •
The Secret Circle Screening and Q&A
6:00pm •
Nikita Screening and Q&A
6:45pm •
Person of Interest Pilot Screening and Q&A
7:45pm •
MythBusters
Room 6DE
10:00am •
DC: Green Lantern
11:15am •
DC Comics - The New 52
12:45pm •
DC: The Dark and The Edge
2:00pm •
Spotlight on Garth Ennis: Crossed, Stitched, and Beyond
3:15pm •
Calling all Lost Fans: Once Upon a Time
4:30pm •
DC Focus: Jim Lee
5:45pm •
Spotlight on Jonathan Hickman
7:00pm •
Fables
8:15pm •
Femme Fatales Revealed: Behind-the-Scenes of the Hit New TV Series
9:30pm •
[CANCELLED] FX Pilot Sneak Peek Screening
Room 7AB
10:00am •
Immortality
11:00am •
MTV Comics
12:00pm •
Creative Design: Showcasing Techniques That Foster New Ways of Approaching Design
1:00pm •
Remembering Harvey Pekar
2:00pm •
Spotlight on J. Michael Straczynski
3:00pm •
Creator-Owned Comics with Robert Kirkman
4:00pm •
Scott Shaw!'s Oddball Comics
5:30pm •
The UK Invasion
6:30pm •
On Stranger Tides: Global Harper Voyager Offers a World of SFF
7:30pm •
Star Trek: Between the Cracks
8:30pm •
Star Wars Trivia Game Show
Room 8
10:30am •
The Return of Action-Adventure Animation
11:30am •
Top Cow: We Create...Excitement
12:30pm •
Diversity in Young Adult Works
1:30pm •
Spotlight on Peter Kuper
2:30pm •
Digital Disruption: Comics, Webcomics, and the Business Model of the Future
3:30pm •
Love & Comics Panel
4:30pm •
Top Shelf Productions
5:30pm •
Everyone's Favorite Red Head, Little Orphan Annie
6:30pm •
Dawn of the Digital Era
7:30pm •
The Art of the Hollywood Movie Poster
8:30pm •
Metal Hurlant Chronicles
Room 9
10:00am •
Spotlight on Jerry Robinson
11:00am •
Will Eisner: Visionary
12:00pm •
Terry Moore
1:00pm •
Minimates: Nine Years, 1,000 Tiny Toys
2:00pm •
Hasbro: Marvel
3:00pm •
CBLDF: 25 Years of Protecting Creativity
4:00pm •
IDW Digital
5:00pm •
BOOM! Studios/KABOOM!/BOOM! Town Panel
6:00pm •
Archaia Entertainment: The Making of a Graphic Novel: Behind the Scenes on Bleedout, Everlast, and Mr. Murder Is Dead
7:00pm •
Halo-8 Comics, Animation, and Creator-Owned-Transmedia
8:00pm •
Mushroom Clouds and Mushroom Men: Ishiro Honda
9:00pm •
Can DIY Filmmaking Replace Hollywood? Selling Your Own Damn Movie Without Selling Your Soul!
Sails Pavilion
8:30pm •
Party and Simulcast Under the Sails of HBO's True Blood Presents the Comic-Con International Masquerade
Sails Pavilion - Autograph Area
10:00am •
Cindy Morgan
10:00am •
Chris Warner
10:00am •
Timothy Patrick Quill
10:00am •
Ashley Palmer
10:00am •
Lee Meriwether
10:00am •
Irwin Keyes
10:00am •
Jessica Rey
10:00am •
Adrienne Wilkinson
10:00am •
Erin Gray
10:00am •
Danny Hicks
10:00am •
Richard Hatch
10:00am •
Debi Derryberry
10:00am •
Isaac Singleton, Jr.
10:00am •
Sanjay Patel
10:00am •
Merrie DeStefano
10:00am •
Steve Blum
10:00am •
Kent & Vyxsin
10:00am •
The Icarus II Project
10:00am •
Vernon G. Wells
11:00am •
Richard Kadrey
11:30am •
Motion Picture and Television Production Designers
11:30am •
Mythbusters
12:00pm •
Herbert Jefferson, Jr.
12:00pm •
Patrick Rothfuss
12:30pm •
Elvira: Mistress of the Dark (Cassandra Peterson)
12:45pm •
Sherrilyn Kenyon
1:00pm •
George R. R. Martin
1:00pm •
James Gunn
2:00pm •
Christopher Moore
2:00pm •
Travel Channel's Ghost Adventures
2:00pm •
Diversity in Young Adult Work
2:30pm •
Virgil
2:30pm •
Lela Lee
2:30pm •
John Carl Buechler - Cancelled
2:30pm •
Tanna Fredrick - Cancelled
2:30pm •
David Winning
2:30pm •
Joseph Culp
2:30pm •
Ken Foree - Cancelled
2:30pm •
Designing The SuperHero Costume: Costume Designers, Costume Illustrators and Superhero Costume Builders
2:30pm •
Mercedes McNab
2:30pm •
James Hong
2:30pm •
Nick Palma
2:30pm •
Mindy Sterling
2:30pm •
Clare Kramer
2:30pm •
Larry Nemecek
2:30pm •
Debbie Lee Carrington
2:30pm •
Reggie and Gigi 'Fast Elk' Bannister
2:30pm •
Camden Toy
2:30pm •
George Willis
2:30pm •
Larry Thomas
2:30pm •
Jeffrey Breslauer
3:00pm •
Vampire and Others
3:00pm •
J. Michael Straczynski
3:00pm •
Grant Morrison
3:00pm •
Immortality
3:00pm •
RiffTrax.com
3:00pm •
Pat Tallman
3:30pm •
Michael Uslan
4:00pm •
Allison DuBois
4:00pm •
Jim Butcher
4:00pm •
Mythbusters
4:00pm •
Don Hahn
4:30pm •
Cartoon Network Adventure Time
4:30pm •
Growing Up Giant and My Favorite Giant
4:30pm •
Rod Roddenberry
5:00pm •
Peter H. Brothers
6:00pm •
Costume Designers & Costume Illustrators: Designing For Feature Films
Sails Pavilion - Portfolio Review
10:00am •
Hasbro
10:00am •
Wizards of the Coast
10:00am •
Petrol Advertising
10:00am •
JMP Creative
10:00am •
Committed Comics
10:00am •
IMPACT
10:00am •
LEGO Systems, Inc.
10:00am •
Arch Enemy
10:00am •
Nickelodeon
11:00am •
Lucas Licensing
12:00pm •
Radical Publishing
2:30pm •
Stone Arch Books - Cancelled
2:30pm •
eigoMANGA
2:30pm •
Oni Press
2:30pm •
Rockstar Games
2:30pm •
Nickelodeon Creative Fellowships
2:30pm •
Dark Horse Comics
3:00pm •
LEGO Systems, Inc.
3:00pm •
Hermes Press
3:00pm •
Smorgasbord Productions
3:00pm •
Revolution Comics
Santa Rosa Room, Marriott Marquis & Marina
11:00am •
Avatar: The Last Airbender Fan Gathering
12:00pm •
Twilight Fan Panel
1:00pm •
Little Lulu Fan Group
2:00pm •
Lost: A Year Later with Jay and Jack
3:00pm •
SoCal Hosts
4:00pm •
Indiana Jones Fan Group
Sapphire Ballroom IJ, Hilton San Diego Bayfront
7:30pm •
CBLDF 25th Anniversary Gala Benefit Auction
Sunday
, July 24
Hall H
10:00am •
Glee
11:15am •
Supernatural Screening and Q&A
12:30pm •
BBC America's Doctor Who
1:45pm •
The Cleveland Show
2:45pm •
It's Always Sunny in Philadelphia
3:30pm •
Sons of Anarchy
4:00pm •
Buffy the Musical
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
9:00am •
Conquest of Nerath Board Game
9:00am •
Pathfinder Society Open Play
9:00am •
Brand new to D&D?
9:00am •
Living Forgotten Realms Open Play
11:00am •
Brand new to D&D?
11:00am •
Conquest of Nerath Board Game
11:00am •
PREQ3-1 Shrouded Visions
2:00pm •
Living Forgotten Realms Open Play
2:00pm •
D&D Adventure Board Game Challenge
2:00pm •
Pathfinder Society Open Play
2:00pm •
Brand new to D&D?
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
11:00am •
Magic: The Gathering Beginners
12:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
1:00pm •
Magic: The Gathering Mini-master
2:00pm •
Magic: The Gathering Beginners
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 104: Post Production and Distribution
11:05am •
CCI-IFF Awards Presentation
12:00pm •
Gahan Wilson: Born Dead, Still Weird
1:40pm •
CCI-IFF Award Winners Showcase
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
10:00am •
Comic-Con Film School 104: Post Production and Distribution
11:05am •
CCI-IFF Awards Presentation
1:40pm •
CCI-IFF Award Winners Showcase
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Skull Man
12:45am •
Queen's Blade
10:00am •
Ghost Sweeper Mikami
10:25am •
Clamp School Detectives
10:50am •
Tweeny Witches
11:15am •
Kekkaishi
11:40am •
Tactics
12:05pm •
You're Under Arrest
12:30pm •
K-ON!
12:55pm •
Shigofumi
1:20pm •
Shrine Of The Morning Mist
1:35pm •
Sound Of The Sky
2:00pm •
Hero Tales
2:25pm •
Jubei-Chan
2:50pm •
Rental Magica
3:15pm •
Durarara
3:40pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:45pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:50pm •
Nyoron! Churuya-San
3:55pm •
Our Home's Fox Deity
4:20pm •
Princess Resurrection
4:45pm •
Bleach
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Kanokon: The Girl Who Cried Fox
12:45am •
Girl's Bravo
10:00am •
Bamboo Blade
10:25am •
Special A
10:50am •
Super Gals 2
11:15am •
Maid Sama
11:40am •
Special A
12:05pm •
Aira the Natural
12:30pm •
Wagnaria
12:55pm •
Galaxy Angel X
1:10pm •
Dirty Pair
1:35pm •
Lucky Star
2:00pm •
Ramen Fighter Miki
2:25pm •
Gin Tama
2:50pm •
Toradora
3:15pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:20pm •
The Melancholy of Haruhi-Chan Suzumiya
3:25pm •
Urusei Yatsura
3:55pm •
Hayate the Combat Butler
4:20pm •
Urusei Yatsura
4:45pm •
The Melancholy of Haruhi Suzumiya 2
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
12:20am •
Aquarion
12:45am •
Mahoromatic
10:00am •
Escaflowne
10:25am •
Gao-Gai-Gar
10:50am •
Tiger & Bunny
11:15am •
Armored Fleet Dairugger
11:40am •
Shingu
12:05pm •
Mars Daybreak
12:30pm •
Tekkaman Blade
12:55pm •
Persona Trinity Soul
1:20pm •
Galaxy Angel AA
1:35pm •
Tytania
2:00pm •
Vandread
2:25pm •
Irresponsible Captain Tylor
2:50pm •
Galaxy Angel X
3:05pm •
Xam'd
3:30pm •
The Girl Who Leapt Through Space
3:55pm •
Chrome Shelled Regios
4:20pm •
Outlaw Star
4:45pm •
Full Metal Alchemist: Brotherhood
Room 14AB
10:00am •
Pokémon League play
10:00am •
Pokémon Side events
12:00pm •
Sealed Tournament
1:00pm •
2 on 2 Unlimited Tournament
Room 15A
10:00am •
Lord of the Fries or Ninja Burger/ Give me the Brain
10:00am •
FRAG, Evil Steve Must Die!!! , Zombie Dice, SPANC, and Cthulhu Dice
11:00am •
Owen's AD & D 3.5 Gladiatorial arena
12:00pm •
Circus Imperium: Chariot Racing
12:00pm •
The Stars Are Right or Revolution
12:00pm •
Mythfortunes
1:00pm •
Munchkin Firefly
3:00pm •
Illuminati Deluxe with Y2K, Bavarian Fire Drill, and 3X the Mega Bucks
Room 15B
11:00am •
Naruto CCG Starter Deck Tournament
12:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
1:00pm •
Naruto CCG Sealed Tournament
2:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
3:00pm •
Resident Evil DBG Tournament
Room 16AB
10:00am •
Konami Demos
10:00am •
Konami Open Dueling
Room 23ABC
10:00am •
What's Hot in Young Adult Fiction: Sit Down with the Writers We Can't Stop Talking About
11:00am •
Secret Origin of Good Readers
12:30pm •
Secret Origin of Good Readers Breakout
1:30pm •
Editing Comics the BOOM! Studios Way
2:30pm •
Christian Comics: The Calling of the Artist
3:30pm •
Comic-Con Talkback
Room 24ABC
10:00am •
Diversity and Fandom 102: How You Can Make a Difference
11:00am •
IDW: Special Projects and Imprints
12:00pm •
Jews 'n' Comics: A Past & Present History
1:00pm •
The New Wave of Children's Books
2:00pm •
501st Costuming 101: Dressing to Serve the Empire!
3:00pm •
Disney/Marvel Team-Up
4:00pm •
Costuming for Conventions
Room 25ABC
10:00am •
The Evolution from Warhawk to Starhawk: The New Universe that Is Starhawk and the Characters Behind the Conflict
11:00am •
Allen Gregory
12:00pm •
Speculative Fiction: Space Odyssey, Alien Encounters, and Future Worlds
1:00pm •
PW: What Comes After the Graphic Novel?
2:00pm •
Cover Story: The Art of the Cover
3:00pm •
Business of Cartoon Voices
Room 26AB
10:30am •
Comics Arts Conference Session #13: Monsters, Somnambulism, and Anarchy: Romantic Vertigo in the Modern Age
12:00pm •
Comics Arts Conference Session #14: Manga Censorship
1:30pm •
Comics Arts Conference Session #15: The Comic Book Project: Creativity, Comics, and Academic Success in the Imperial Valley
2:30pm •
Comics Arts Conference Session #16: The Culture of Comic-Con: Field Studies of Fans and Marketing
3:30pm •
How to Start a Collaborative Comic (Print or Web)
Room 28DE
10:00am •
Comic-Con How-To: Audio Books with Scott Brick
11:00am •
Comic-Con How-To: Creative Character Design with Bryan Tillman
1:00pm •
Comic-Con How-To: Establishing Shots: Environments in Visual Storytelling with Professor Elvin Hernandez
3:00pm •
Comic-Con How-To: Drawing with Jim Lee
Room 30CDE
10:00am •
Teen Comics Workshop
11:00am •
Manga Drawing For Kids
12:00pm •
Star Wars Crafts
1:00pm •
Drawing Manga and Dynamic Anatomy
2:00pm •
Drawing The Simpsons
3:00pm •
How to Draw Snoopy and His Friends
4:00pm •
Art Masters: Drawing DC
Room 32AB
10:00am •
Comic Book Fairs: Using Comics as a Literacy Tool
11:00am •
Archie Comics: Building a Video Game Comic Legacy with Sonic and Mega Man
12:00pm •
Ball-Jointed Dolls Collectors Group
2:00pm •
Browncoats
4:00pm •
Full-Time Creative Work on a Part-Time Schedule
Room 4
10:00am •
Archaia Entertainment and The Jim Henson Company: The Early Works of Jim Henson Screening with Special Tale of Sand Discussion
11:00am •
Wearing Two Capes: Storyboard Artists Who Moonlight as Comic Artists
12:00pm •
The Philippine Invasion
1:00pm •
Spotlight on Richard and Pat Lupoff
2:00pm •
Spotlight on Joëlle Jones
3:00pm •
Keenspot 2011: Vampires and Zombies and the Moon!
4:00pm •
The Superhero Battlefield
Room 5AB
10:00am •
The Annual Jack Kirby Tribute Panel
11:15am •
Marvel: Women of Marvel
12:15pm •
CBLDF Live Art Battle!
1:45pm •
Writing For the Middle Grade Audience: Engaging the Reader at an Important Age
2:45pm •
High School Bites
3:45pm •
The Holocaust Through the Eyes of a Child, Animated by a Child
Room 6A
10:15am •
Disney Channel: Fish Hooks
11:30am •
Cartoon Voices II
1:00pm •
Scooby-Doo! Mystery Incorporated Screening and Q&A
2:15pm •
The Looney Tunes Show Screening and Q&A
3:30pm •
Tom and Jerry & The Wizard of Oz Premiere Screening
Room 6BCF
10:30am •
Wild Cards
11:45am •
One-on-One with Castle Star Nathan Fillion
1:00pm •
International Hit Merlin Returns to Comic-Con with its Popular Cast
2:15pm •
Cartoon Network Action: Ben 10/Generator Rex
3:30pm •
Yo Gabba Gabba! Behind the Music
Room 6DE
10:00am •
Axe Cop
11:15am •
Building the World of Leviathan, an Illustrated Steampunk Series
12:30pm •
Marvel: Fear Itself
1:45pm •
Designing the New 52
3:00pm •
DC Comics - The New 52
Room 7AB
10:00am •
Young Justice Screening and Q&A
11:00am •
Watchmen: 25 Years Later
12:00pm •
DC Focus: Jeff Lemire
1:00pm •
Nickelodeon: The Fairly OddParents: the 10th Anniversary and T.U.F.F. Puppy Year Two
2:00pm •
Max Brooks: Zombie Survival 101
3:00pm •
Starship Smackdown XIIX: 10th Anniversary: Ultimate Platinum Collector's Edition
Room 8
10:30am •
The Winner Twins, America's Youngest Multiple Award-Winning Authors Share Their Writing Secrets
11:30am •
Spotlight on Jordi Bernet
12:30pm •
Spotlight on Ashley Wood
1:30pm •
Spotlight on Mark Tatulli
2:30pm •
Comic-Con Masquerade Replay
Room 9
10:00am •
San Diego International Children's Film Festival
10:00am •
San Diego Int'l Children's Film Festival - Program 1
11:00am •
San Diego Int'l Children's Film Festival - Program 2
12:30pm •
San Diego Int'l Children's Film Festival - Program 3
2:00pm •
San Diego Int'l Children's Film Festival - Program 4
4:00pm •
San Diego Int'l Children's Film Festival - Program 5
Sails Pavilion - Autograph Area
9:00am •
Doctor Who: Limited Autograph Signing
10:00am •
Virgil
10:00am •
Jessica Rey
10:00am •
Neil Strauss
10:00am •
Sybil Danning
10:00am •
Isaac Singleton, Jr.
10:00am •
Richard Hatch
10:00am •
Lela Lee
10:00am •
Timothy Patrick Quill
10:00am •
Lee Meriwether
10:00am •
Danny Hicks
10:00am •
Ashley Palmer
10:00am •
Erin Gray
10:00am •
Chris Warner
10:00am •
Yuri Lowenthal and Tara Platt
10:00am •
Cindy Morgan
10:00am •
Debi Derryberry
10:00am •
Adrienne Wilkinson
10:00am •
Kent & Vyxsin
11:00am •
Adam Hughes
11:30am •
What's Hot in Young Adult Fiction
12:00pm •
Travel Channel's Ghost Adventures
12:00pm •
Herbert Jefferson, Jr.
12:00pm •
Grant Morrison
12:00pm •
Wild Cards
12:30pm •
Cartoon Network Action: Ben 10/Generator Rex
12:45pm •
Scott Westerfeld
1:00pm •
Urban Fantasy Road Trip
1:30pm •
Clare Kramer
1:30pm •
George Willis
1:30pm •
Larry Thomas
1:30pm •
Camden Toy
1:30pm •
Tanna Fredrick - Cancelled
1:30pm •
Mercedes McNab
1:30pm •
Sindbad the Fifth Voyage
1:30pm •
Reggie and Gigi 'Fast Elk' Bannister
1:30pm •
David Winning
1:30pm •
Speculative Fiction: Space Odyssey, Alien Encounters, and Future Worlds
1:30pm •
Jeffrey Breslauer
1:30pm •
Nick Palma
1:30pm •
John Carl Buechler - Cancelled
1:30pm •
Vernon G. Wells
2:30pm •
Merlin
3:00pm •
Writing For a Middle-Grade Audience
3:30pm •
Joëlle Jones
4:00pm •
High School Bites
Sails Pavilion - Portfolio Review
10:00am •
Wizards of the Coast
10:00am •
Hermes Press
10:00am •
Arch Enemy
10:00am •
Whatnot?! Entertainment, Inc.
10:00am •
Dark Horse Comics
10:00am •
Hasbro
10:00am •
Smorgasbord Productions
10:00am •
Oni Press
12:00pm •
Radical Publishing
1:30pm •
eigoMANGA
Timezone
Comic-Con International
America/Los Angeles
Filter By Date
Comic-Con International
Jul 20
-
24, 2011
Wednesday
, July 20
Thursday
, July 21
Friday
, July 22
Saturday
, July 23
Sunday
, July 24
Filter By Venue
San Diego, CA
Sort schedule by Venue
Ballroom 20
Hall H
Indigo Ballroom, Hilton San Diego Bayfront
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
Room 14AB
Room 15A
Room 15B
Room 16AB
Room 18
Room 19
Room 23ABC
Room 24ABC
Room 25ABC
Room 26AB
Room 28DE
Room 30CDE
Room 32AB
Room 4
Room 5AB
Room 6A
Room 6BCF
Room 6DE
Room 7AB
Room 8
Room 9
Sails Pavilion
Sails Pavilion - Autograph Area
Sails Pavilion - Portfolio Review
Santa Rosa Room, Marriott Marquis & Marina
Sapphire Ballroom IJ, Hilton San Diego Bayfront
Filter By Type
1: Programs
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Anniversaries
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
CCI-IFF and Film School
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Comics Arts Conference
Comics Law School
Costuming
Fandom
Games
Horror and Suspense
Humor & Satire
Kids
Movies
Retailer Programming
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Talkback
Television
Tributes
Web
Writers & Writing
2: Anime
All
Late Night
3: Autographs
All
Group Signing
Individual Signing
Limited Signing
Ticket Drawing
4: CCI-IFF
All
Action-Adventure
Animation
Awards
CCI-IFF and Film School
Comic-Con Film School
Comics-Oriented
Documentary
Horror-Suspense
Humor
Movies
Panel Discussions
Science Fiction & Fantasy
5: Children's Films
6: Games
All
Bandai
D&D
Konami
Magic
Pokemon
SJG
7: Portfolio Review
N: New
All
Animation
Awards Ceremonies
CCI-IFF and Film School
Comic-Con How To
Comics
Group Signing
Humor & Satire
Individual Signing
Limited Signing
Movies
Retailer Programming
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Ticket Drawing
Tributes
U: Updated
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Costuming
Fandom
Games
Group Signing
Horror and Suspense
Humor & Satire
Individual Signing
Kids
Limited Signing
Movies
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Tributes
Writers & Writing
X: Cancelled
All
Animation
Art and Illustration
Individual Signing
Seminars & Workshops
Television
Popular
Recently Active Attendees
qunlex
neeb
ultraboy72
Jeff Berkwits
Doug Neff
Jon Allen
Jason Delgado
Dan Berry
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Wednesday
, July 20
Thursday
, July 21
Friday
, July 22
Saturday
, July 23
Sunday
, July 24
Venue
Ballroom 20
Hall H
Indigo Ballroom, Hilton San Diego Bayfront
Marriott Ballroom E, Marriott Marquis & Marina
Marriott Ballroom F, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 2, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 4, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 5, Marriott Marquis & Marina
Marriott Hall 6, Marriott Marquis & Marina
Room 14AB
Room 15A
Room 15B
Room 16AB
Room 18
Room 19
Room 23ABC
Room 24ABC
Room 25ABC
Room 26AB
Room 28DE
Room 30CDE
Room 32AB
Room 4
Room 5AB
Room 6A
Room 6BCF
Room 6DE
Room 7AB
Room 8
Room 9
Sails Pavilion
Sails Pavilion - Autograph Area
Sails Pavilion - Portfolio Review
Santa Rosa Room, Marriott Marquis & Marina
Sapphire Ballroom IJ, Hilton San Diego Bayfront
Session Type
1: Programs
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Anniversaries
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
CCI-IFF and Film School
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Comics Arts Conference
Comics Law School
Costuming
Fandom
Games
Horror and Suspense
Humor & Satire
Kids
Movies
Retailer Programming
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Talkback
Television
Tributes
Web
Writers & Writing
2: Anime
All
Late Night
3: Autographs
All
Group Signing
Individual Signing
Limited Signing
Ticket Drawing
4: CCI-IFF
All
Action-Adventure
Animation
Awards
CCI-IFF and Film School
Comic-Con Film School
Comics-Oriented
Documentary
Horror-Suspense
Humor
Movies
Panel Discussions
Science Fiction & Fantasy
5: Children's Films
6: Games
All
Bandai
D&D
Konami
Magic
Pokemon
SJG
7: Portfolio Review
N: New
All
Animation
Awards Ceremonies
CCI-IFF and Film School
Comic-Con How To
Comics
Group Signing
Humor & Satire
Individual Signing
Limited Signing
Movies
Retailer Programming
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Ticket Drawing
Tributes
U: Updated
All
Action Figures - Toys - Collectibles
Action-Adventure
Animation
Anime & Manga
Art and Illustration
Awards Ceremonies
CBLDF Events
Cartooning and Comic Strips
Comic-Con How To
Comic-Con Special Guest Spotlights & Appearances
Comics
Costuming
Fandom
Games
Group Signing
Horror and Suspense
Humor & Satire
Individual Signing
Kids
Limited Signing
Movies
Science Fiction & Fantasy
Seminars & Workshops
Superheroes
Television
Tributes
Writers & Writing
X: Cancelled
All
Animation
Art and Illustration
Individual Signing
Seminars & Workshops
Television
Other Filters
Popular